Czy metoda oddychania Butejko jest skuteczna?

Z pewnością zadasz sobie to pytanie - jak każdy, kto jeszcze nie poznał szczegółów tego prostego programu szkoleniowego. Ja też na początku nie wierzyłem - jak to możliwe, że oddychanie może być niefunkcjonalne a na dodatek powodować problemy zdrowotne?

Poniżej zamieszczam garść badań klinicznych na temat stosowania i efektów metody oddychania Butejki - w razie pytań, zapraszam do kontaktu!

Rola technik oddechowych metody Butejki w leczeniu nieżytu nosa u astmatyków

O. Adeola, J. Oosthuiven, J. Fenton [w:] Clinical Otolaryngology, 04.2013, 38(2); 190-191.

Współpracując ze szpitalem w Limerick (Irlandia) P. McKeown był instruktorem w badaniu klinicznym na temat skuteczności stosowania metody Butejki w leczeniu nieżytu nosa w astmie. Wyniki badania wykazały 70% zmniejszenie objawów takich jak: chrapanie, zanik węchu, niedrożność nosa i trudności w oddychaniu przez nos.


https://web.archive.org/web/20231212082002/http://www.asthmacare.ie/wp-content/uploads/2017/04/Adelola-Fenton-et-al-BBTs-Asthma-CLin-oto-2013ev.pdf

Wpływ technik oddechowych Butejki na pacjentów z astmą oskrzelową.

Z. Hassan, N. Riad, F. Ahmed [w:] Egyptian Journal of Chest Diseases and Tuberculosis, t. 61, nr 4, 10.2012, str. 235-241.

W badaniu została wykorzystana książka „Zamknij usta” jako podręcznik dla grupy stosującej metodę Butejki. W podsumowaniu badań napisano: Mimo iż żadne badanie nie wykazało, dlaczego metoda Butejki jest tak skuteczna w kontrolowaniu astmy, to jeśli jakikolwiek lek mógłby osiągnąć podobne rezultaty, z dużym prawdopodobieństwem byłby on szeroko wykorzystany w kontroli astmy.

https://web.archive.org/web/20220125195610/https://buteykoclinic.com/wp-content/uploads/2017/02/Buteyko-Eygpt-Trial-08-feb-2017.pdf

Bezdech senny, jakość snu, CPAP

Raport z ankiet nt. skuteczności Metody Instytutu Buteyko (BIM) pod względem bezdechu sennego. Przenalizowano ponad 11 000 klientów z bezdechem sennym, którzy byli uczeni tej metody. Większość osób, którzy odpowiedzieli na ankietę, oceniła, że po szkoleniu oddechowym:

  • Ponad 95 procent klientów z bezdechem sennym miało poprawę snu.

  • Około 80 procent pacjentów było w stanie zaprzestać używania aparatu CPAP lub aparatów ustnych.

  • Objawy takie jak chrapanie, bóle głowy, zespół niespokojnych nóg, niski poziom koncentracji poprawiły się u większości pacjentów.

Sleep apnoea and breathing retraining To what extent is the Buteyko Institute Method of breathing retraining effective for sleep apnoea? A survey of Buteyko Institute practitioners’ experiences with clients suffering from sleep apnoea. Birch, 2012


https://web.archive.org/web/20231212082002/http://www.asthmacare.ie/wp-content/uploads/2017/04/Adelola-Fenton-et-al-BBTs-Asthma-CLin-oto-2013ev.pdf

Butejko a trąbka Eustachiusza

Materiały i metody: Pięćdziesięciu jeden pacjentów w wieku od 21 do 62 lat randomizowano do grupy oddychania Butejki w połączeniu z postępowaniem medycznym (sterydy donosowe) lub do grupy samego postępowania medycznego. Kwestionariusz Dysfunkcji Przewodu Ustnego (ETDQ-7), tympanogram, dodatni manewr Valsalvy były oceniane na początku, po 6 tygodniach i 12 tygodniach obserwacji.

Wyniki: Normalizację wyników ETDQ-7 w 6 tygodniu obserwacji zaobserwowano u 30,0% (12/40) grupy stosującej oddychanie Butejki w porównaniu z 16,2% (6/37) u grupy kontrolnej (P > 0,05). Podczas 12-tygodniowej obserwacji wskaźnik ten wzrósł do 50,0% (20/40) w grupie oddychającej metodą Butejki i 24,3% (9/37) w grupie kontrolnej (P < 0,05). Normalizację tympanogramu w 12-tygodniowej obserwacji zaobserwowano u 53,6% (15/28) grupy oddychającej metodą Butejki w porównaniu z 26,9% (7/26) w grupie kontrolnej (P < 0,05). Grupa oddychająca metodą Butejki wykazała niewielką poprawę w pozytywnym manewrze Valsalvy w 6- i 12-tygodniowej obserwacji (P > 0,05).

Podsumowanie: Nasze badanie pokazuje, że technika oddychania Butejki może być skuteczną interwencją wspomagającą w leczeniu obturacyjnego ETD (Eustachian Tube Dysfunction – dysfunkcji trąbki Eustachiusza), zwłaszcza u tych pacjentów, którzy są oporni na leczenie i nie mogą sobie pozwolić na operację balonikowania trąbki Eustachiusza.

Buteyko breathing technique for obstructive Eustachian tube dysfunction: Preliminary results from a randomized controlled trial, Haicang Zeng et al.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31130270/

Jak widzisz, metoda oddychania Butejki to nie "czarna magia"!

Jeśli szukasz więcej badań klinicznych, potwierdzających skuteczność stosowania metody oddychania Butejki, zachęcam Cię do sprawdzenia takich serwisów, jak np. Pubmed. Poniżej zamieszczam jedynie kilka dostępnych źródeł wiedzy :-)

https://www.butejko.pl 
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/?term=buteyko+method
https://www.biomedcentral.com/search?query=buteyko&searchType=publisherSearch
https://classic.clinicaltrials.gov/ct2/results?cond=&term=buteyko&cntry=&state=&city=&dist=